Emilia Warakomska – Trener Personalny Bielsko

BHP Treningu cz. II

Posted by | listopad 02, 2017 | MOTYWAACJA | No Comments

bhp treningu II

Kolejna część wpisu dotyczącego BHP treningu będzie poruszał aspekty bardziej techniczne. A zaczniemy od tego, co stanowi podstawowy problem osób początkujących, a nawet zaawansowanych.  A mianowicie  jaki trening wybrać?

Podstawowym błędem osób zwłaszcza początkujących jest:

  • nieprawidłowy dobór treningu pod cel treningowy
  • nieprawidłowy dobór ćwiczeń (zbyt trudne i zaawansowane ćwiczenia, które widzisz na filmikach na YT) Jest to też kolejny powód, dlaczego nie uznaję rozpisek treningowych, o czym pisałam TUTAJ.

Który trening jest lepszy?
Jakie ćwiczenia wykonywać?

W tym wpisie poznasz odpowiedzi na te podstawowe pytania.

Często osoby zabierające się za trening z powodu zbyt wielkiego chaosu i rodzajów zajęć nie są w stanie dobrać sobie odpowiedniej aktywności pod cel jaki chcą uzyskać.

I kończy się na tym, że albo wybierasz coś, co jest modne, albo coś co robią wszyscy…

Podstawowym pytaniem zatem jest to JAKI JEST TWÓJ CEL TRENINGOWY. Sylwetka, koordynacja, ogólna sprawność? Chcesz schudnąć, wyrzeźbić ciało, czy poprostu nie dostawać zadyszki przy wchodzeniu po schodach na 10te piętro. A może chcesz pozbyć się tłuszczu na brzuchu? – w tym celu nie potrzebujesz bieżni  i ćwiczeń na mięśnie brzucha wbrew pozorom. Ale o tym będzie w dalszej części tego wpisu.

Dobór treningu pod CEL  – to podstawa. O ile nie lubisz tracić czasu. I kasy… na niepotrzebne aktywności.

W zależności od tego jaki jest Cel Twojego treningu wybierz odpowiednią formę treningu. Mój artykuł pomoże Ci w tym jaką aktywność wybrać.

Jeśli chcesz schudnąć, pozbyć się nadmiaru tłuszczu to bezsensu jest wybierać kettle…

Owszem, schudniesz na początku, ale będzie to efekt adaptacji organizmu do wysiłku, nic poza tym. Podsumowując: cokolwiek nie zaczniesz robić, to na początku jest to, że jeśli masz jakiś nadmiar tkanki tłuszczowej, to stracisz parę gramów tego tłuszczu. Natomiast nie będzie to nic spektakularnego, o ile masz duży brzuszek, który chcesz zgubić trening z kettlami, bieganie na bieżni, albo wykonywanie programów typu „100brzuszków”, „6ka weidera” nie spowodują spalenia tkanki tłuszczowej na brzuchu.

A jeśli chcesz mieć lepszą kondycję, to nie zabierasz się za trening z hantlami lub sztangą.

A chcąc mieć płaski brzuch – wbrew pozorom, nie wybierasz brzuszków (oczywiście w Twej głowie już się dudni mityczny mit, pt. „brzuch się robi w kuchni” – i tak i nie. Ponieważ aby uzyskać płaski brzuch musisz spalić tkankę tłuszczową, na nim zalegającą. Aby spalić zalegający tłuszcz musisz wzmocnić mięśnie brzucha i odpowiednie mięśnie pobudzić. Ale nie będą to zwykłe brzuszki.  Samą dietą tego nie uzyskasz 😉 (PS. Sprawdzone)

Jest oczywiście wiele filmików na yt z ćwiczeniami, wiele porad, ale nikt nigdzie NIE MÓWI:

kiedy, i po co daną aktywność stosować

Łatwo się pogubić w tym chaosie i dezinformacji

Dlaczego o tym mówię?

bhp treningu II

Bo…  Jeśli jesteś świadomy czegoś – łatwiej osiągnąć Ci cel!!

Jeśli Twoim celem jest:

Płaski brzuch? 
– TRX + Reebok Core, Piłka Szwajcarska, Bosu

Modelowanie Sylwetki/Sylwetka ogółem
– hantle, sztangi, linki wyciągów

Spalanie Tkanki Tłuszczowej
– Tabata, HIIT, Kompleksy Sztangowe

Kondycja/Ogólna Sprawność/Wytrzymałość ciała/Koordynacja
– TRX

Siła i wytrzymałość
– Crossfit, Kettle

 

W mojej 12 letniej praktyce trenerskiej opracowałam kilka programów treningowych, praktykując je zarówno na sobie jak i swoich podopiecznych, które są specjalnie dobrane pod każdy Cel treningowy, uwzględniając wiele zmiennych jak somatotyp sylwetki. Ale uwaga!! Aby program treningowy był dobrze dobrany należy uwzględnić również inne aspekty, jak historia treningowa, ewentualne ograniczenia ciała/kontuzje i predyspozycje. Zgłoś się do mnie jeśli potrzebujesz pomocy w tej kwestii. Z przyjemnością Cię poprowadzę do Twojego wymarzonego celu.

Inną kwestią jest dobór treningu pod predyspozycje Twojego ciała.

Bierze się wtedy pod uwagę Twój somatotyp sylwetki, o czym obszernie piszę TUTAJ i TUTAJ DOWIESZ SIĘ JAK TO KONKRETNIE ZROBIĆ oraz rodzaj przeważających włókien mięśniowych, których mamy 3 rodzaje.

W zależności od budowy włókien mięśniowych dobieramy inne bodźce pod dane mięśnie.

W Stanach np. zamiast zgadywać i próbować milion aktywności robi się specjalne badania już w młodym wieku, aby zbadać predyspozycje sportowe dzieciaków i zakwalifikować ich do odpowiednich branż sportowych. Wyobrażasz sobie jaka to oszczędność czasu i pieniędzy. Nie zgadujesz – wiesz do czego jesteś predysponowany i nie marnujesz czasu na aktywności, które nic Ci nie dadzą.

Aby łatwiej zrozumieć zobrazuję to przykładem:

Biceps potrzebuje mniejszego ciężaru, a większej liczby powtórzeń, a triceps (wolnokurczliwy) potrzebuje większego ciężaru i mniejszej liczby ciężaru. Więc jak widzisz, nie opłacalna i nieergonomiczna praca jest praca tricepsa z dużą liczbą powtórzeń i „fitnessowym hantlem” 2kg. Ponieważ nie przyniesie to efektu.

 

Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu bądź skontaktuj się ze mną przez formularz na stronie.

Zapraszam Ciebie również do mojej grupy na FB (możesz też wypełnić ankietę) oraz do regularnego odwiedzania tego bloga 🙂

 

About Emilia Warakomska

Leave a Reply