Jak się NIE odchudzać cz. 2

Posted by | Lipiec 19, 2015 | MOTYWAACJA | No Comments

jak się NIE odchudzać 2

Jeśli dobrze przeczytałaś/eś mój  poprzedni wpis,   to już poznałaś/eś pierwsze 2 podstawowe błędy w odchudzaniu, przez które najczęściej poddajesz się i rezygnujesz z osiągnięcia swojego wymarzonego celu. Jeśli jeszcze go nie czytałaś/eś, to koniecznie PRZECZYTAJ TO TERAZ, ponieważ za chwilę poznasz kolejne dwa błędy, które prowadzą do tego, czego napewno nie chcesz doświadczyć: odpuszczania i REZYGNACJI Z WYTYCZONEGO SOBIE CELU. Niestety najczęściej skutkiem tych błędów, jest nie tylko to, że celu nie osiągasz, a przede wszystkim to – że prowadzą one najczęściej do Efektu Jojo, który pozostawia tragiczne skutki w Twojej psychice…

1. Nie badź Nygus – powtarzaj i utrwalaj nową wiedzę

Czy często słysząc jakąś strategię/technikę/ćwiczenie mówisz “ja to wiem” 😉
Bardzo często słyszę od wielu osób “ja to wiem, ja to znam, ja to słyszałam/em” i moje pytanie wtedy brzmi: “A STOSUJESZ?”… (i tu chwila na zastanowienie się)


Jeśli zależy Ci na trwałym efekcie, na jaki zasługujesz zastanów się dobrze: co z tego, że coś wiesz…? co z tego, że coś słyszałaś/eś…? co Ci daje niestosowana wiedza…?

I tu muszę Ci szczerze wyperswadować: SAMA TEORIA BEZ PRAKTYKI NIE MA ZNACZENIA.

Uczymy się najefektywniej, gdy DOŚWIADCZAMY. Każdy nowy nawyk tego wymaga, każde ćwiczenie, każda nowa umiejętność. Zapytasz – jak długo trwa proces nauki? Odpowiadam: do skutku!!

1.1. Wiedza jest ważna, pod jednym warunkiem…

 

WIEDZA BEZ DOŚWIADCZENIA NIE MA ZNACZENIA!! Wiedza nie utrwalana, nie stosowana w praktyce jest bezużyteczna. Zajmuje tylko Twoją przestrzeń i powierzchnię dyskową (w mózgu) pobierając Twoją energię.

Wierzę w to, że wiedzę trzeba powtarzać i utrwalać. Tylko taka strategia pozwoli Ci osiągnąć TRWAŁY EFEKT  (no chyba, że chcesz się odchudzać do końca życia). Dlatego powtórzę się, bo jeśli:

 • chcesz schudnąć zdrowo
 • chcesz schudnąć skutecznie (tzn. raz na zawsze)
 • chcesz uniknąć efektu jojo
 • chcesz nie stracić zdrowia przy odchudzaniu
 • chcesz nie stracić również zdrowia psychicznego

to GWARANTUJĘ Ci, że ZASTOSOWANIE MOICH WSKAZÓWEK i uświadomienie sobie tych błędów skutecznie Ci w tym pomoże!!

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałaś/eś TAK, to najpierw przeczytaj uważnie oba wpisy, zakoduj te wiadomości (wiedzę trzeba utrwalać) a na końcu, żeby uskutecznić nowy grunt pod odchudzanie pobierz MÓJ E-BOOK.

Ucz się zdrowo chudnąć razem z resztą moich szczęśliwych podopiecznych. Moi podopieczni już wkroczyli na ścieżkę sukcesu i dzięki mojemu prowadzeniu napewno tych błędów już NIGDY nie popełnią!!

2. Jak się NIE odchudzać??

Uwagaaa przygotuj się….

OTWÓRZ OCZY, OTWÓRZ UMYSŁ, OBUDŹ SIĘ!!

Skoro tu jesteś, czytasz ten wpis, to szukasz sposobów na odchudzanie.

Muszę Tobą potrząsnąć….

Na początku każdy szuka sposobów “jak schudnąć szybko”. Jesteśmy nauczeni szybkich sposobów, i często naiwnie wierzymy w cudowne moce super tabletek, lub suplementów.

Napewno widziałaś/eś reklamy typu “pani zarzywająca suplement X w miesiąc schudła 20kg” itp…
I wiesz co… Myślę, że to jest najgorsze co możesz zrobić. Uwierzyć w szybki efekt. Rzucając się na szybkie sposoby. Nie przygotowywując się odpowiednio do odchudzania (por.poprzedni wpis). Następstwem czego jest bardzo szybki powrót wagi i efekt jojo.

Wtedy też wszystko jest winne: dieta, ćwiczenia nie działają, “motywacja mi spadła”, to z tymi trenerami jest coś nie tak, a w ogóle to z całym światem i wszystkimi chudzielcami dookoła 😉

Tak to jest, że bez odpowiedniej i specjalistycznej wiedzy, bez odpowiedniego przygotowania i nastawienia… zaczynamy, że tak powiem, od dupy strony i wtedy wychodzi nie nic innego jak jedna WIELKA DUPA!! Dosłownie i w przenośni 😀

Ponosimy tego konsekwencje, kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, co poszło nie tak. Nie wiemy co jest przyczyną porażki. A potem znów histerycznie szukamy kolejnego sposobu, kolejnej diety, cudownej tabletki, itp…
A życie jest naprawdę prostsze, nie musimy sobie tak utrudniać. Ja uważam, że…. NIE MA POTRZEBY wpędzać się w takie dramaty…

BŁĄD NR 3 – ZBYT SZYBKA REZYGNACJA

2.1. Sedno sprawy… przyczyny i konsekwencje

Niestety euforia związana z “nowym stylem życia”, czyli “nową dietą” i treningiem nie trwa zbyt długo. Najczęściej po 2tyg., po miesiącu następuje zniechęcenie. Powód: NIE WIDZISZ SZYBKICH EFEKTÓW.  I tu podstawowe pytanie brzmi – CZY TY WIERZYSZ W SIEBIE? Czy wierzysz w to, że Ci się uda? Czy wierzysz w to, że osiągniesz trwały sukces w odchudzaniu? 

Jest to bardzo łatwo sprawdzić. Jeśli odpowiedź brzmi TAK – to stosujesz się do wszystkich wskazówek i zaleceń swojego Trenera. Jeśli NIE – to nieświadomie będziesz dążyć do porażki. Jeśli nie ma zgodności w myśleniu i działaniu, to będziesz sabotować swoje działania, po to by utwierdzić siebie w przekonaniu, że “nic nie działa”, “trening nic nie daje”, a “dieta i trening nie przynosi efektu”.

Przyczyną braku efektów jest jednak nie trening i dieta, które rzekomo nie działają. Przyczyną jest… BRAK WIARY W SIEBIE I …ODPUSZCZASZ… Odpuszczasz zbyt wcześnie, co prowadzi konsekwentnie do ….EFEKTU JOJO.

TU widzisz, musisz zrozumieć jedną podstawową, fundamentalną rzecz. Efekt jojo – to skutek. Brak wiary w siebie – to przyczyna. Najczęściej słyszę “oj bo się zniechęciłeeeem, bo nie widziałem efektów”. Jest to bezsensowana wymówka, spowodowana brakiem wiary w siebie.

Wielokrotnie sytuacja się powtarza.  Tłumacząc się “bo mi motywacja spadła”, “bo nie widziałam/em efektów”, “bo za długo”.  Zastanów się, czy serio? Po miesiącu chcesz zobaczyć nowy efekt? 

Z jednej rzeczy musisz zdać sobie sprawę…. Nowe nawyki żywieniowe, unikanie niezdrowych produktów, jedzenie w odpowiednich porcjach, regularna i dobrze zaplanowana aktywność fizyczna…

TO WSZYSTKO WYMAGA CZASU!!  Tu potrzebna jest KONSEKWENCJA, DETERMINACJA I SAMODYSCYPLINA. Możesz osiągnąć wszystko, jeśli będziesz te wartości praktykować. A fundamentem tego będzie TWOJA WIARA W SIEBIE.
Niewątpliwie jest tak, że niestety nie uczą nas tego w szkołach. Zamiast tego, uczymy się rzeczy prawie całkowicie nieprzydatnych w życiu, jak całkowanie, różniczkowanie itp… Natomiast konsekwencji, samodyscypliny, determinacji w dążeniu do upragnionych celów – tego nikt nam nie wpaja. Stąd tyle nieporozumień.

WSZYSTKO SIĘ NA SIEBIE NAKŁADA!! Jeśli wierzysz w siebie działasz KONSEKWENTNIE, Z DETERMINACJĄ….Konsekwencją tego, że robisz coś REGULARNIE jest to, że TWOJE WYSIŁKI NAKŁADAJĄ SIĘ NA SIEBIE. Nic nie znika w przyrodzie. Codziennie małymi kroczkami idziesz w kierunku swojego sukcesu, w który wierzysz. Ponieważ:

 • walczysz ze swoimi demonami (głosikami w głowie, które podpowiadają Ci, że się nie uda).
 • nie poddajesz się impulsom, podszeptom i zachciankom 😉
 • nie ulegasz chwilowym spadkom motywacji,
 • wiesz, że dzięki temu rośnie Twoja samoocena i poczucie wartości
 • dzięki temu wzrasta Twoja pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa
 • wiesz, że pokonasz każdy mur (tak jak na zdjęciu w tytule na górze)

Pamiętaj… Nic nie stanie się w tydzień czy 5 minut. TO WYMAGA CZASU, KTÓRY I TAK UPŁYNIE… Musisz tylko DZIAŁAĆ z ogromną wiarą w siebie!

 

BŁĄD NR 4 – ZMNIEJSZANIE JEDZENIA

UWAAGAAA!! Bo jest to niestety bardzo typowe i niebezpieczne podejście, zwłaszcza u Kobiet. Zmniejszanie jedzenia zakorzeniło nam się w głowach. Niestety mamy taką myślą w głowie, której nikt nam nie podważa. My sami też się w niej utwierdzamy, że “im mniej jem tym, bardziej chudnę”. Nic bardziej mylnego. Ponieważ zmniejszenie jedzenia prowadzi do zmniejszenia metabolizmu. O metabolizmie pisałam TUTAJ. O tym niestety też “wszyscy wiedzą”. I nic z tego nie wynika… ciągle popełniają ten sam błąd.

Efektem tego jest, że kilogramy bardzo szybko wracają. Dlatego musisz wiedzieć, że jeśli zmniejszasz jedzenie, to wielkimi krokami zbliża się do Ciebie …Twój przyjaciel… Efekt jojo. I co gorsze!! Na Twoje własne życzenie!!

Pisałam o tym wielokrotnie, więc dzisiaj w skrócie tylko przypomnę Ci, że zmniejszanie jedzenia jest najgorszą rzeczą, jaką możesz dla siebie zrobić.  Wróć do pierwszych akapitów, i 5 pytań, które sobie zadałaś/eś. Przypomnij sobie dlaczego się odchudzasz. Wróć też do pierwszego artykułu z tej serii. Pamiętaj, że nie wystarczy przeczytać coś jeden raz. I powiedzieć “ja to wiem”. TRZEBA TO TERAZ STOSOWAĆ!! KONSEKWENTNIE, ŚWIADOMIE. Narzucając sobie dyscyplinę i porządek w działaniu.

 

3. Podsumowując

Gwarantuję Ci też, że jeśli poznasz wszystkie 6 błędów i zastosujesz moje wskazówki, to wzrośnie skuteczność Twoich działań i szybciej będziesz osiągać swoje cele. Moje wskazówki są też na tyle uniwersalne, że możesz je zastosować do każdego innego celu, jaki chcesz osiągnąć.

Najpierw zastanów się, czy to nie dotyczy Ciebie:

 • Błąd 3 ZBYT SZYBKO REZYGNUJESZ
 • Błąd 4 ZMNIEJSZASZ ILOŚĆ JEDZENIA

Jeśli tak jest – a chcesz to zmienić – wyciągnij wnioski z mojego wpisu i zrób pierwszy krok  w kierunku tej zmiany.

Już dziś zapraszam Cię na kolejny wpis, w którym będę omawiała ostatnie 2 z 6-ciu podstawowych błędów w odchudzaniu. Każdy wpis raz w tygodniu. Bądź częstym i aktywnym gościem na moim Blogu, a napewno szybciej osiągniesz SUKCES w odchudzaniu. MOTYWACJA JEST KLUCZEM do działania. Lecz kluczem do DZIAŁANIA Z SUKCESEM jest UTRZYMANIE MOTYWACJI, czemu służy właśnie ta seria wpisów 🙂

Jeśli tylko potrzebujesz wsparcia w  odchudzaniu, to zapisz się na moje darmowe szkolenie on-line, w którym mówię szerzej o motywacji, diecie i treningu. Możesz również zaopatrzyć się mój E-Book, który powinien Ci służyć jako PRZEWODNIK w drodze do Celu. Możesz również zapisać się do mojej grupy Treningowej On-Line, gdzie wszyscy wspólnie walczą i wspierają się na drodze do super sylwetki.

Info

I na koniec, BONUSOWA podpowiedż. Ponieważ Cię LUBIĘ, i chcę byś skorzystał z czytania tego artykułu!!

PAMIĘTAJ!! TO WSZYSTKO DZIAŁA – JEŚLI JEST PRAKTYKOWANE!!

Jeśli ten wpis pomógł Ci zmienić myślenie odchudzania, albo poprostu Ci się podobał – to śmiało udostępnij go na fb (przycisk w prawym górnym rogu). Może ktoś potrzebuje tej wiedzy i tych informacji, aby pozbyć się brzucha i niechcianego tłuszczu.

Możesz również skomentować, zadając jednocześnie pytanie, które Ci się nasunęło – napewno odpowiem.

(zdjęcie: pixabay.com)

 

About Emilia Warakomska

Leave a Reply