Jak zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej?

Posted by | Październik 18, 2014 | MOTYWAACJA | 2 komentarze

jak najszybciej spalić tłuszcz

 

Waga, centymetr, lustro, a może specjalistyczne pomiary?

Jak zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej? Istnieje na to kilka sposób. O tych najważniejszych dowiecie się z tego artykułu. Ale, ale, ale …to nie wszystko 🙂 Zapewniam, że będziecie MEGA ZADOWOLENI.

Czego jeszcze nauczycie się z tego wpisu?

  • Dowiecie się jakie są metody pomiaru tkanki tłuszczowej?
  • Dowiecie się jak dokładne oraz dostępne są te metody?
  • Dowiecie się jakie są normy tkanki tłuszczowej ?
  • Dowiecie się jak dużo tkanki tłuszczowej tak naprawdę potrzebujecie?
  • Dowiecie się, czy w ogóle tkanka tłuszczowa jest Wam potrzebna i po co?
  • Dowiecie się jaka jest różnica pomiędzy spadkiem wagi, a spadkiem tkanki tłuszczowej (a jest zasadnicza, i zrozumienie tego, to KLUCZ do sukcesu w odchudzaniu)

A także wielu, wielu innych wartościowych wiadomości.

 

I. Metody pomiaru tkanki tłuszczowej

Metod tych podstawowych pomiaru tkanki tłuszczowej wyróżnia się 5. Są to metody, których celem jest pokazanie Wam wartości procentowej/kilogramowej tkanki tłuszczowej. Niektóre z nich mają więcej opcji i pokazują również pomiar tkanki mięśniowej, kostnej, tłuszczu trzewnego (oplatającego narządy).

Zaznaczam odrazu, że są to pomiary POŚREDNIE, które nie oddają w 100% prawdziwego stanu tkanki tłuszczowej, a mają za zadanie być pomocnym skalownikiem w dążeniu do idealnej sylwetki…

 1. Pomiar fałdów skórno-tłuszczowych (fałdomierz)

Na czym polega?

Polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, zwanego fałdomierzem, który w milimetrach mierzy warstwę tłuszczu w różnych miejscach na ciele. 

Jak to działa?

Do pomiaru wybiera się 3 – 7 miejsc (triceps, okolica pępka, kości biodrowej, kręgosłupa lędźwiowego, udo, pod łopatką). Pomiary wprowadza się w równania matematyczne wraz z  czynnikami, takimi jak: wiek, płeć, znane gęstości ciał, tłuszcz ukryty, których fałdomierze nie potrafią zmierzyć. Wynikiem jest pomiar gęstości tkanki, które zamienia się w procent tkanki tłuszczowej.  Są dwa typy równania, które stosuje się w zależności od tego, czy dana osoba jest sportowcem, czy osobą ćwiczącą rekreacyjnie.

menshilffaldomierz (źródło: menshealth.pl)

Dostępność?

Metoda ta jest szeroko dostępna, stosowana przez liczne zespoły sportowe, poradnie dietetyczne oraz kluby fitness.

Dokładność?

W tej metodzie zależy wyłącznie od umiejętności osoby dokonującej pomiarów. Przyjmuje się dwa wzory dostępne dla ogółu populacji oraz dla sportowców. A to dlatego, że u sportowców tkanka tłuszczowa rozkłada się inaczej niż u osób prowadzących siedzący tryb życia. Ten pomiar będzie również mniej dokładny u osób bardzo szczupłych oraz bardzo otyłych.

2. Analiza Impedancji Bioelektrycznej (BIA)

Na czym polega?

Ta z pozoru dziwna i trudna nazwa, to poprostu specjalistyczna waga lub urządzenie mierzące tkankę tłuszczową metodą analizy impedancji bioelektrycznej, czyli przepływającego prądu.

Jak to działa?

Przyczepia się dwie elektrody do dwóch określonych punktów na ciele (stopa + stopa, ramię + ramię, lub stopa + ramię). Przez elektrodę będzie przepływał prąd… ale nie bój się, to prąd o małej mocy 🙂 Metoda ta wykorzystuje to, że tkanka beztłuszczowa (mięśnie, krew) zawiera dużo wody i elektrolitów, więc jest dobrym przewodnikiem, tłuszcz natomiast powoduje opór.  Dlatego wysoka wartość impedancji, to wysoki poziom tkanki tłuszczowej.

tanita polskabia(źródło: tanita.pl)

Dostępność?

Urządzenie jest powszechnie stosowane w siłowniach, jest proste w obsłudze, a pomiar zajmuje mniej niż minutę.

Dokładność?

Dokładność jest słabsza w porównaniu z resztą metod. Ponieważ  zmiany w nawodnieniu ciała, temperatury ciała i skóry, będą miały wpływ na przepływ prądu, a zatem na odczyt wyników.

WARTO WIEDZIEĆ!!

Analizator ten: zawyża poziom tkanki tłuszczowej o 2-5% u osób szczupłych i z dużą masą mięśniową, zaniża natomiast u ludzi z nadwagą o taki sam współczynnik.

 3. Ważenie hydrostatyczne

Na czym polega?

Metoda jest bardzo prosta. Metoda polega na zastosowaniu prawa Archimedesa. Prawo to mówi o tym, że ciało zanurzone w wodzie, wypiera tyle wody ile samo waży. Kości, mięśnie są gęstsze niż woda, osoba o większym procencie masy beztłuszczowej waży w wodzie więcej, co wskazuje na niższy procent tkanki tłuszczowej.

Jak to działa?

Siadasz na specjalnym krzesełku, i zostajesz wraz z nim zanurzona/y w specjalnym zbiorniku wodnym. Musisz wypchnąć z płuc jak najwięcej powietrza. Wtedy Twoja waga zostaje zarejestrowana. Uzyskaną liczbę porównuje się z Twoją wagą na lądzie. Następnie przy użyciu standardowych obliczeń mierzy się procent tkanki tłuszczowej. Ponieważ tłuszcz jest lżejszy od wody, im więcej go masz, tym łatwiej się na wodzie utrzymujesz (BTW. TO JA JUŻ WIEM, DLACZEGO JA SIĘ ZAWSZE W BASENIE TOPIĘ!!)

 Dokładność?

Metoda ta jest bardzo dokładna, przez długi okres czasu uważano nawet, że najdokładniejsza ze wszystkich dostępnych pośrednich metod. Szacuje się, że dokładność sięga nawet 97-98%

 Dostępność?

Dostępność, a raczej jej brak jest jednocześnie jej wadą, ponieważ do tego testu potrzebne jest specjalne wyposażenie, które notabene jest kosztowne i zajmuje dużo miejsca. Dlatego można je znaleźć jedynie w instytucjach badawczych, laboratoriach, a to oznacza, że nie jest dostępne dla ogółu społeczeństwa. Innym ograniczeniem może być to, że osoba poddana badaniu musi być oswojona z wodą. 

4. Dwuwiązkowa absorpcjometria rentgenowska (Dexa)

Na czym polega?

Polega na wykorzystaniu 2-ch rodzajów promieni rentgenowskich, dzięki którym można dokonać pomiaru ilości tłuszczu, kości i mięśni. Badanie, w zależności od urządzenia trwa ok. 5-20min

 Jak to działa?

Przy pomocy specjalistycznego skan-analizatora i wykorzystaniu promieni rentgenowskich, tworzy staranną mapę nie tylko % udziału tkanki tłuszczowej, masy kostnej, tłuszczu trzewnego, ale również tworzy mapę tej tkanki i jej dokładny rozkład w Twoim ciele. 

 

Dexa( źródło: houstonmri.com)

Dokładność?

Metoda ta jest bardzo dokładna, ma niski współczynnik błędu. jest najbardziej precyzyjna z tego względu, że pokazuje dokładny. Jest też uważana za najlepszy standard pomiarów gęstości kości, mięśni i tkanki tłuszczowej.

 Dostępność?

Urządzenia do tego typu pomiaru znajdują się jedynie w medycznych placówkach badawczych, szpitalach i instytucjach. Koszt i rozmiar samej aparatury sprawia więc, że ta metoda jest niedostępna dla ogółu społeczeństwa. 

 5. Spektrofotometria w bliskiej podczerwieni

Na czym polega?

Metoda polega na wykorzystaniu promieni światła podczerwonego.

 Jak to działa?

Promień światła podczerwonego pada prostopadle na ramię. Jego ilość odbita od kości do analizatora zależy od ilości tkanki tłuszczowej otaczającej kość, co odpowiada procentowi tkanki tłuszczowej. Następnie wszystko jest obliczane, biorąc pod uwagę wiek, wagę, wzrost, płeć i poziom aktywności ruchowej. 

 Dokładność?

Jest to metoda bardzo szybka, łatwa i tania. Sprzęt do spektrofotometrii jest przenośny i każdy może go obsłużyć. Co za tym idzie dokładność tej metody ze wszystkich dostępnych jest najniższa. Wadą tej techniki jest również założenie, że ilość tkanki tłuszczowej w ramieniu przekłada się na jej całkowity procent w organizmie.

 Dostępność?

Ze względu na małą dokładność, nie spotkałam klubu, siłowni w której urządzenie to zostało by powszechnie stosowane.

Teraz gdy już wiecie jak zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej, na czym polegają te metody, czym się różnią i jakie są ich plusy i minusy, przed wyborem metody, poznajcie podsumowanie i ich współczynnik błędu pomiarów.

 Jak dokładne są te metody? Podsumowanie

Metoda Pomiaru fałdu skórnego  – współczynnik błędu 3 – 4 %
Metoda Impendancji elektrycznej – współczynnik błędu 4 – 5 %
Metoda Hydrostatyczna – współczynnik błędu 2 – 5 %
Metoda Dexa – współczynnik błędu < 2 %
Metoda Spektrofotometrii – współczynnik błędu 5 – 10 %

 Jak więc widzicie, DEXA i ważenie podwodne uznaje się za najdokładniejsze wyniki. BiA oraz pomiar fałdów skórnych-o ile zostaną przeprowadzone starannie, mogą wykazywać błąd pomiaru na poziomie 3 – 4 % na + lub –

Przykład: jeśli osoba badana ma faktyczny poziom tkanki tłuszczowej 15%, to wynik mógłby wskazywać 12 do 18%

Ponieważ pośrednie metody, które Wam przedstawiłam wiążą się z dość dużym stopniem błędu, u sportowców te pomiary będą mało miarodajne.

Jest tylko jedna metoda dająca 100 % pewności co do wyniku – jest to sekcja zwłok.

Ale bynajmniej nie zachęcam do tego by z niej skorzystać 🙂

Niech wystarczą nam metody pośrednie, ok? 🙂

 

II. Ile tkanki tłuszczowej potrzebujemy?

 

Tkanka tłuszczowa to materiał energetyczny, w głównej mierze materiał zapasowy na chwile głodu. Taka jest teoria na ten temat.

Chociaż słowo daję, trochę mnie dziwi, że mimo takiej ewolucji, jaką przeszliśmy, postępu cywilizacji nasze ciała funkcjonują jak sprzed epoki kamienia łupanego. Przez tyle lat nic się nie zmieniło, i nasze ciało pomimo wszech obecnego dostępu do żywności z każdej strony – dalej funkcjonuje na tamtych zasadach?? 

Jestem ciekawa Waszych opinii na ten temat 🙂 Jeśli macie zdanie, wypowiedzcie się w komentarzach.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie są normy ile tkanki tłuszczowej potrzebujemy to kliknij w ten link,  a wszystkiego się dowiesz. 

Tutaj chciałam jedynie dodać, kilka istotnych informacji, których jeszcze nikt Wam nie powiedział, albo nie zwróciliście uwagi na ich ważność.

 Czy możliwe jest ciało pozbawione tłuszczu?

Pytanie za 100 punktów: kto chciałby mieć ciało całkowicie pozbawione tkanki tłuszczowej?

Część odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w arykule na temat norm tkanki tłuszczowej.
Oprócz wymienionych norm piszę o tym, jak wpływa na zdrowie zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej.
Oczywiście jednoznaczna odpowiedź brzmi: NIE!! 

Pewna ilość tkanki tłuszczowej jest absolutnie konieczna, aby być tego świadomym, musicie wiedzieć, że tkanka tłuszczowa to nie jedynie fałdki zgromadzone na Waszych udach i brzuchu.

Tkanka tłuszczowa występuje w dwóch postaciach: Tłuszcz Zasadniczy i Tłuszcz Zapasowy.
O tłuszczu zapasowym już wspomniałam, jest to materiał zapasowy, do którego podczas treningu organizm sięga w ostatniej kolejności (fizjologii nie oszukamy). O tym będzie w następnym III. Akapicie 🙂

Tłuszcz zasadniczy obejmuje tłuszcz, który tworzy część błon komórkowych, tkanki mózgu, osłonek włókien nerwowych, szpiku kostnego, otacza narządy (serce, wątrobę, nerki), jest izolatorem i amortyzatorem w przypadku uszkodzeń fizycznych. U zdrowych osób stanowi około 3 % masy ciała.

U Kobiet dodatkowo tłuszcz zasadniczy gromadzi się w piersiach i wokół bioder, bierze udział w produkcji estrogenu. Zapewnia normalną równowagę hormonalną i cykl miesiączkowy. Jeśli poziom ten jest zbyt niski dochodzi do braku równowagi hormonalnej oraz nieregularnych miesiączek.  Stanowi on dodatkowe 5 – 9% masy ciała. 

 

III. Różnica pomiędzy spadkiem tkanki tłuszczowej a spadkiem wagi

 

W biegu po wymarzoną sylwetkę musicie sobie uświadomić, że utrata wagi, nie koniecznie równa się utracie tkanki tłuszczowej. Jest to podstawowy błąd, i jednocześnie dalej funkcjonujący mit w czasoprzestrzeni fitnessowo-sylwetkowej.

Działa to również w drugą stronę: przybieranie na wadze, nie odrazu oznacza to, że stajecie się grubasami.

Obserwowanie jedynie wskazówki wagi, nie jest miarodajnym współczynnikiem super sylwetki. I tak naprawdę sama waga niewiele nam mówi o kompozycji naszego ciała. SŁOWO KLUCZ: KOMPOZYCJA CIAŁA.

Różnimy się pod względem genotypu sylwetki, poziomu hormonów, wieku, aktywności fizycznej, diety, a te wszystkie i wiele innych czynników ma wpływ zarówno na wygląd sylwetki, i na to jak spala się tkanka tłuszczowa.  O tym jak nasza sylwetka determinuje to jak spalamy tkankę tłuszczową pisałam w artykule Poznaj swoje ciało i trenuj zgodnie z typem sylwetki. Znajdziecie tam wszelkie dostępne info. 

Ponieważ my Kobiety znacznie się różnimy pod względem budowy sylwetki, poziomu hormonów i rozkładu tkanki tłuszczowej, powstał artykuł specjalnie dopasowany dla kobiet Trenuj zgodnie z typem sylwetki.

Spadek wagi wiąże się z ogólnym spadkiem: masy mięśniowej, tłuszczowej, odwodnieniem organizmu.

To jest ta skala, którą pokazuje waga. Jak już wiemy, niezbyt miarodajna.

Dlatego jednym z lepszych sposobów pomiaru jest centymetr (pomiar obwodów ciała) i oglądanie swojego ciała w lustrze.  Połączenie tych dwóch sposobów jest jednym z najlepszych czynników, które:

– możemy zapisać

– możemy kontrolować

– możemy widzieć postępy

 A to jest podstawa w dążeniu do wymarzonej sylwetki, utrzymywaniu motywacji i kontrolowaniu efektów.

Teraz gdy już wiecie: jak sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej, jakie są normy, ile tkanki tłuszczowej potrzebujecie i czym się różni utrata wagi od utraty tłuszczu – mam nadzieję, że będziecie trenować bardziej efektywnie.

Wszelkie sugestie, zapytania – zapraszam do komentowania!!

W celu szerzenia skutecznej wiedzy, udostępniajcie ten artykuł, gdyż to daje wskazówkę do tego, jakich treści potrzebujecie i jakie Was najbardziej interesują.

 

Stworzyłam ten artykuł z myślą o Was, o Tobie, o każdej pojedyńczej osobie, która mnie o to prosiła.

Poświęciłam na to mnóstwo czasu, energii, swojej wiedzy, swojego doświadczenia. Napisanie takiego artykułu to kilka godzin mojego cennego czasu poświęconego dla Was. A  jak wiadomo CZAS jest cenny, a Ty możesz to teraz docenić KLIKAJĄC W TEN LINK i dzieląc się tym wpisem na swoim wallu na FB.

Chcę, żeby to W OBIE STRONY działało!! Jednostronna relacja, tak jak jednostronna miłość nie ma żadnego sensu.

Jeśli chcesz dostawać tego typu wartościowe treści, to KLIKNIJ!! Z góry Dziękuję!!

 

Pozdrawiam,

Emilia Warakomska

Fitness Body Expert

 

Źródło:

Anita Bean “Żywienie w sporcie”
naturalhealthlystyle.com
houstonmri.com
tanitapolska.pl

menshealth.pl

About Emilia Warakomska

2 komentarze

 • Karolina Pastuchów napisał(a):

  Dzien dobry, jesli mozna chcialabym o cos zapytac:) trenuje od dwoch miesiecy na silowni (aeroby+trening silowy) w zaleznosci od checi i motywacji, moja waga poczatkowa wynosila 67 kg, teraz obecnoe waze 60,40kg ale od tygodnia waga na przemian stoi lub wzrasta… moim celem oczywiscie jest schudnac do 55 kg:) mam 156cm wzrostu. Dodam jeszcze ze od tych dwoch miesiecy zdrowo sie odzywiam, 5 posilkow dziennie. Moze powinnam zmniejszyc juz bilans energetyczny? Prosze o szybka odpowiedz.
  Pozdrawiam:))

Leave a Reply